Szczawnica

Cyfrowy system sieciowy EnduraTM firmy Pelco oferuje niezawodność, skalowalność, elastyczność i działanie, jakiego klienci wymagają od telewizji dozorowej opartej na formule IP. System EnduraTM nie jest tylko zestawem elementów CCTV. Jest przede wszystkim platformą, na której buduje się rozwiązania dla konkretnych potrzeb.

Wyżej wymieniony system monitoringu wizyjnego IP został przez nas wdrożony na jednym z obiektów w Uzdrowisku Szczawnica, tak zwanym „Dworcu Gościnnym”.

 

Ze zdolnością skalowania od kilku do kilkuset tysięcy kamer, system EnduraTM można zaprojektować tak, by dopasować go do szerokiego wachlarza zastosowań. Zaprojektowany jako fundament, na którym można zastosować i zintegrować wiele urządzeń ochrony, system EnduraTM rozwija się tak, by zaspokajać zmieniające się potrzeby zabezpieczeń. EnduraTM spełnia wymagania klientów na dzień dzisiejszy i na przyszłość.

 

W naszym przypadku dla zapewnienia pełnego monitorowania obiekty dobrany został system Endura Express w skład którego weszły urządzenia takie jak:

  • EE500 (zintegrowany system zażądania systemem i rejestracji obrazu),
  • Kamery Sarix IDE10 1.3 MPx HD (kamery kopułowe wewnętrzne),
  • Kamery Sarix IE10 1.3 MPx HD (kamery kopułowe zewnętrzne),
  • Kamera Spectra HD 1.3 MPx HD (kamera uchylno-obrotowa, 18 krotny zoom optyczny),
  • Kamery Sarix 2.1 Mpx (kamery stałopozycyjne wysokiej rozdzielczości),
  • Oprogramowanie WS5000 (oprogramowanie instalowane na wydajnych stacjach roboczych, służące do podglądu i zarzadzania systemem monitoringu ),
  • Klawiatura Operatora KBD5000.

 

System monitoringu wizyjnego został implementowany z wykorzystanie dedykowanej infrastruktury sieciowej wykorzystującej wysokiej klasy przełączniki sieciowe zapewniające wysoka przepływność sieci.

Zainstalowane kamery w liczbie 45 zapewniają pełne bezpieczeństwo obiektu, jak również wysoką jakość obrazu zarówno podczas podglądu na żywo jak i odtwarzania zarejestrowanego materiału.

EnduraView, technologią opracowaną przez Pelco, która gwarantuje jakość oglądania. W przeciwieństwie do konkurencyjnych produktów, które pozwalają użytkownikowi maksymalnie obciążać system aż do momentu jego ‘zawieszenia’ i braku możliwości oglądania wideo, EnduraView ciągle monitoruje i automatycznie dostraja system oglądania do możliwie najlepszego obrazu. Dzięki temu oglądanie wideo na systemie EnduraTM nie będzie zakłócone.

Od pełnego ekranu, do 4-, 9- lub 16-obrazowych multi wyborów, EnduraView automatycznie dostarcza najlepszy możliwy obraz..

Graficzny interfejs użytkownika WS5000 umożliwia dostęp do wszystkich ustawień operacyjnych i konfiguracyjnych poprzez ujednolicony, przyjazny dla użytkownika interfejs. W celu zapewnienia jak najbardziej bezpośredniej i intuicyjnej obsługi operacji dokonuje się za pomocą przeciągania myszka, skrótów menu i innych narzędzi Dźwięk, grafika, kolor oraz informacje ekranowe dostarczają pomocnych informacji zwrotnych o aktywności użytkowników i statusie systemu. Interfejs umożliwia użytkownikowi podglądu wideo na żywo, kontroli kamer, nagrywania wideo, przeszukiwania, odtwarzania nagrań oraz eksportu zarejestrowanych nagrań. Opcje wyświetlania obejmują: pojedynczy obraz (1x1), cztery obrazy (2x2), sześć obrazów (1 duży + 5 małych), dziewięć obrazów (3x3), trzynaście obrazów (1 duży + 12 małych) oraz szesnaście obrazów (4x4). W momencie wyświetlania obrazów na ekranie, patentowana technologia EnduraView™ automatycznie dobiera najlepsza prędkość oraz jakość dla wybranych kamer. Kamery mogą zostać przypisane, do lokalizacji zdefiniowanej przez użytkownika na liście kamer. Lista ta może być użyta przy wyświetlaniu, sortowaniu i wyborze poszczególnych urządzeń – jest to szczególnie przydatna cecha w dużych systemach.

Oprogramowanie WS5000 pozwala użytkownikowi z odpowiednimi uprawnieniami na administrowanie systemem, np. konfigurowanie urządzeń, definiowanie użytkowników, zmiany ustawień sieciowych oraz tworzenie harmonogramów nagrywania. Konfiguracja dostępu do tych funkcji i innych usług systemowych jest bardzo szczegółowa. Użytkownicy widza jedynie te urządzenia i funkcje do których skonfigurowano im dostęp. Rozwiązanie to pozwala na dostęp do sytemu z dowolnego miejsca w sieci jak również poprzez VPN, podczas gdy rejestracja obrazu jest scentralizowana i niezależna od poprawnego działania stacji roboczych. Zastosowana przez nas klawiatura KBD5000 umożliwia łatwe zarządzanie stacją roboczą o raz sterowanie kamerami PTZ.

W najbliższym czasie planujemy rozbudowę systemu o kolejne kamery oraz urządzenie rejestrujące EE500, w celu monitoringu parków zdrojowych. Jednocześnie dążymy do interacji nowego systemu Endura z już istniejącymi systemami monitoringu wykonanymi przez nas na systemie Pelco Digital Sentry(system monitoringu hybrydowego) dzięki oprogramowaniu DS ControlPoint. Zintegrowany system będzie obsługiwał około 120 kamer, a dostęp do podglądu jak i zarejestrowanego obrazu będzie możliwy z dowolnego komputera. Aplikacja DS ControlPiont jest darmowa i może być instalowana na dowolnej liczbie stanowisk.